PRACOWNIA 14.12.2012

Pilsko. Sprostowanie informacji podanej przez Panoramę w TVP2

W dzisiejszym serwisie Panoramy o godz. 18.00 podano do wiadomości nieprawdziwą informację, która mówi o niewpuszczeniu członków Ruchu Społecznego Obrońców Pilska do siedziby Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot na rozmowę z przedstawicielami naszej organizacji. Przedstawiciele RSOP odmówili udziału w spotkaniu, w którym z każdej ze stron, miałyby wziąć udział cztery osoby.

W materiale telewizyjnym po słowach, wypowiedzianych przez protekstujących mieszkańców spod Pilska My chcemy dialogu, komentarz dziennikarki z offu jest następujący: Do rozmów w końcu nie doszło, bo ekolodzy nie wpuścili mieszkańców do środka.

To nieprawda.

Zaproszenie dla 3 osób reprezentujących RSOP na rozmowy do siedziby Stowarzyszenia zostały przekazane na ręce przewodniczącego zgromadzenia publicznego Tadeusza Sołka na samym początku pikiety przed siedzibą Stowarzyszenia. Przedstawiciele RSOP odmówili spotkania tłumacząc ten fakt obawą o opinie mediów i lokalnej społeczności.

Kilkadziesiąt minut później do drzwi Stowarzyszenia podeszło 8 osób z zamiarem wejścia na spotkanie. W odpowiedzi otrzymały informację, że maksymalnie w rozmowach może wziąć udział 4 reprezentantów ruchu z uwagi na fakt, iż Stowarzyszenie reprezentowane będzie także przez 4 osoby. Pomimo zachęceń, RSOP odmówił udziału w spotkaniu według zasady „albo wszyscy albo nikt”.

Tym samym RSOP nie wykorzystał szansy na odbycie spokojnej, merytorycznej dyskusji dotyczącej inwestycji na Pilsku, której tak mocno się domaga od kilkunastu dni.

Przypominamy: Pilsko to kolejny w polskich Karpatach, po Czarnym Groniu i Tobołowie, przykład działania metodą faktów dokonanych. Przykład Pilska nie jest odosobniony i należy go rozpatrywać w szerszym kontekście, jakim jest tendencja lekceważenie prawa i niszczenie przyrody gór przez inwestorów narciarskich.

Prace przeprowadzono w skandaliczny sposób:

  • dokonano wycinki świerczyn w rezerwacie przyrody „Pilsko”
  • zniwelowano i poszerzono stok narciarski wzdłuż wyciągów V i VI
  • wykonano zbiorniki retencyjne do gromadzenia i poboru wody celem sztucznego zaśnieżania

Inwestor nie uzyskał wymaganych prawem pozwoleń na powyższe prace, w tym decyzji środowiskowej oraz pozwolenia wodno-prawnego. Doszło do znaczących zniszczeń przyrodniczych.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Grzegorz Bożek, Rzecznik prasowy PnrWI
tel. 665 831 257; e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel.: (+48) 33 817 14 68

Czytaj również:

Pomóż nam chronić przyrodę

Mówi ekspert

Miarą kultury narodu stwarzającego u siebie i dla siebie parki narodowe, jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzeniu i udostępnianiu.

prof. Władysław Szafer

polski botanik, wieloletni dyrektor Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca polskich parków narodowych

Pilsko zniszczenia 2012