PRACOWNIA 22.04.2016

Monitoring drapieżników w Beskidzie Małym. Są ślady wilka i rysia

Przyroda Beskidu Małego jest unikatowa. Aby dobrze ją chronić, trzeba lepiej poznać jej bogactwo. Dlatego Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu i Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot prowadzą na obszarze Parku Krajobrazowego Beskidu Małego monitoring drapieżników. Pierwsze obserwacje potwierdzają obecność na tym terenie wilka i rysia.

Monitoring rozpoczął się w lutym 2016 roku. W Parku Krajobrazowym Beskidu Małego rozmieszczono fotopułapki, prowadzone są także systematyczne badania terenowe. Są już pierwsze efekty – zaobserwowano ślady obecności wilka i rysia, czyli tropy obu gatunków, odchody wilka oraz szczątki wilczej ofiary – sarny.

Dotychczas duże drapieżniki unikały fotopułapek, kamery zarejestrowały za to obecność jeleni, dzików, zajęcy i kuny leśnej. Mamy też filmy z udziałem innego mieszkańca Beskidu Małego - borsuka, który prowadzi skryty tryb życia i rzadko pozwala się podejrzeć.

Prowadzony wspólnie monitoring potwierdza, jak cenna i zasługująca na ochronę jest przyroda Beskidu Małego

mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Beskid Mały charakteryzuje się ogromnym bogactwem przyrodniczym. Na niewielkiej przestrzeni współistnieje obok siebie szereg rzadkich i wymagających ochrony gatunków roślin i zwierząt. Potwierdzeniem wysokiej wartości przyrodniczej tego miejsca jest obecność wszystkich trzech dużych drapieżników: wilka, rysia i niedźwiedzia. Beskid Mały ważny jest także dla ponad 70 gatunków ptaków, w tym zagrożonych w skali kraju i Europy, jak np. puchacz, obserwowano tu także głuszca. W porównaniu z innymi Beskidami, Beskid Mały jest mało zagospodarowany, a przez to urzekający swoim naturalnym pięknem.

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Osoba kontaktowa: Radosław Ślusarczyk tel. 660 538 329
e-mail: [email protected]
ul. Jasna 17, 43-360 Bystra
tel. (+48) 33 817 14 68

Pracownia na YouTube

Ratuję Beskid Mały Andrychów 2014

Mówi ekspert

Ochrona przyrody i krajobrazu nie jest wymysłem przyrodników i intelektualistów, lecz jedną z najszlachetniejszych akcji człowieka, którą trzeba popierać wszelkimi siłami, a przede wszystkim własnym zachowaniem się.

Władysław Midowicz

meteorolog i klimatolog, taternik, narciarz wysokogórski, działacz turystyczny, jeden z filarów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Pomóż nam chronić przyrodę