Publikacje
Poradnik ochrony ekosystemów górskich. Oddziaływanie ośrodków narciarskich na środowisko
Krzysztof Okrasiński, Romuald Mikusek, Paweł Żyła, Rafał Kokoszka, Krzysztof Badora, Krzysztof Parzóch
Bystra 2016
Publikacja stanowi praktyczne narzędzie wspomagające opracowywanie dokumentacji oceniających wpływ inwestycji narciarskich na przyrodę. Jest pierwszą tego typu publikacją w dorobku krajowym. Implementuje najlepsze praktyki z zagranicy oraz wyznacza kierunek prowadzenia procedury ocen oddziaływania inwestycji narciarskich na środowisko zgodnie z potrzebą ochrony przyrody i spełnienia wymogów prawa krajowego i europejskiego.
Wpływ turystyki masowej na dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Karpat. Raport z monitoringu kierunków zagospodarowania i wykorzystania turystycznego polskich gór
Oprac. Iwona Kukowka, Grzegorz Bożek, Radosław Ślusarczyk
Bystra 2006
Publikacja niedostępna w wersji papierowej
Raport opisuje i poddaje pod dyskusję skutki realizacji szkodliwych inwestycji związanych z turystyką masową na terenach cennych przyrodniczo. Analiza problemów zagospodarowania turystycznego gór podejmuje kwestię konieczności stworzenia właściwej strategii zagospodarowania turystycznego, a także ważność udziału w tym procesie różnych grup społecznych.
Białe szaleństwo broszura
Bystra 2006
Publikacja niedostępna w wersji papierowej
Broszura „Białe szaleństwo” wskazuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą uprawianie turystyki masowej, na przykładzie narciarstwa zjazdowego. Pokazuje również, jakie możliwości daje realizacja turystyki alternatywnej, ekoturystyki, agroturystyki, turystyki krajobrazowej, przyrodniczej, które w swej istocie nawiązują bezpośrednio do pierwotnej idei turystyki.
Prawda w sporze o Tatry
Tomasz Borucki
Bystra 2004
Cena 14 zł
W tytule przelewu proszę podać: Prawda w sporze o Tatry, Tomasz Borucki
Książka poświęcona problemowi ochrony Tatr – jednego z najcenniejszych ekosystemów w Polsce. Autor pokazuje, jak w perspektywie historycznej funkcjonował problem ochrony Tatr i jak w obecnych czasach dawne ideały zostały porzucone.
Dzikie Karpaty
scenariusz i reżyseria: Marcin Krzyżański
Bystra 2004
Film, czas trwania 27 minut
Zrealizowany przez Pracownię film poświęcony zagrożeniom i ochronie przyrody Karpat w ich polskiej i słowackiej części.